13 paika külastamiseks Narvas ja selle ümbruses
Kreenholmi manufaktuur
Kunagine linna pärl Kreenholmi manufaktuur ning selle tööstusrajoon on tänasel päeval küll tühi ja ootab taaselustamist, kuid Narva muuseum korraldab manufaktuuri ekskursioone, mille käigus saab külastada manufaktuuri erinevaid kohti. Kuigi manufaktuuris pole aastaid töötatud, on see täiesti hämmastavalt ehitatud ning tekitab lausa pisut aukartust oma suuruse tõttu. Võib öelda, et Eestis pole teist nii unikaalset rajooni kui seda on Kreenholm.
Lisainfo Kreenholmi giidituuride kohta leiad Narva muuseumi kodulehel.
Hermanni linnus
Hermanni linnus on üks peamiseid põhjuseid, miks Narva on niivõrd kaunis paik. Linnus, selle ümbrus, Rootsi lõvi kuju, bastionid ja vaade jõe teisel kaldal olevale Jaanilinna linnusele moodustavad ühe imelise terviku, kus jalutades on tunne nagu oleksid sattunud mõnda välismaisesse linna. Linnus ise ja selle hoov on hämmastavalt hästi säilinud ning kogu ümbrus on väga hästi hooldatud, mistõttu on paigas jalutamine puhas rõõm.
Joala rajoon
Kreenholmi läheduses asub Joala tänav, mis üllatab oma arhitektuuri poolest. Joala tänaval asuvad imekaunid punastest tellistest hooned, mis näevad välja justkui postkaardilt pärit. Paljud Joala tänava hooned olid omal ajal seotud Kreenholmi manufaktuuriga – paljud hooned olid kunagi elukasarmud, kus elasid manufaktuuri töölised.
PimeaedPimeaed on seotud ülalmainitud linnuse rajooniga, täpsemalt on tegemist pargiga, mis on seotud Victoria bastioniga. Aia näol on tegemist looduskauni pargiga, kus asuvad mälestussambad, kujud, purskkaev ning rohkelt loodust. Lisaks ajaloolisele taustale on tegemist kauni paigaga, kust avaneb vaade teisel pool jõge asuvale linnusele.
Victoria bastion
Narva Victoria bastioni kohta võib kõhklusteta öelda, et see on võitja läbi aegade. Oma 300-aastase ajaloo jooksul on bastion sattunud paljude sõdade keeristesse, teeninud eri aegadel eri riike ning võtnud suurte väejuhtide käe all väärikalt vastu nii võite kui ka kaotusi. Bastionides on üle kümne kilomeetri käike ning populaarsed vaatamisobjektid on kahekorruselised kasematid, mille sisu mõistmiseks peab neid ise nägema.
Narva Jõepromonaad
Jõepromenaad on Narva ajaloolises südames asuv kaldapealne, ca 967 m pikkune ala, mis on idast piiratud Narva jõega, läänest bastionimüüride ja Hermanni kindlusega, põhjast Narva Sadamaga ja lõunast Joaoru rekreatsioonialaga. Promenaad on huvitav tänu oma temaatilistele objektidele: – Rootsi terrass on kogupere puhkeala, kus asuvad lastele mõeldud lõvikujulised atraktsioonid; – Dahlbergi lava kujutab endast vabaõhulava; – Päikeseplats, kus paiknevad suvekohvik, purskkaev ja väike bassein lastele.
Aleksandri kirik
Kirik ehitati 1881-1884 Kreenholmi Manufaktuuri luterlastest töölistele ning väidetavalt on tegu Eesti suurima kirikuga mahutades 5000 inimest. Kiriku saalis näidatakse installatsiooni “Taevas Narva kohal”. Vaatemäng kuvatakse otse kiriku võlvidele ning seda saab jälgida spetsiaalselt selleks kohandatud toolidest, suunates pilgu veerandtunniks üles, kus taaselustub Narva värvikas ajalugu. Kirikusse paigaldatud valgusintallatsioon on suurim püsiv projektsioonipind kogu Ida-Euroopas, kokku 520 m2. Ning liftiga saab minna ka kellatorni, kust avaneb vaade linnale.
Pulmapuu
Pulmapuu püstitati 2008. aastal ning on alternatiiv vanale itaalia kombele kinnitada teatud kohtadesse pruudi ja peigmehe nimedega lukk, mis sümboliseeriks nende õnnelikku kooselu. See kolme meetrine sepistatud puu asub lossiaias. Puu võra koosneb seitsmest fragmendist – õnne sümbolist. Traditsiooni kohaselt saavad abiellujad kinnitada pulmapäeval puu külge lehekesed oma nimede ja kuupäevaga. Esimesele 500 paarile kinkis linn lehekesed tasuta.
Narva lähedal:
Viivikonna kummituslinn
Viivikonna rajooni nimetatakse ka eesti Tšernobõliks. Kunagisest kaevanduslinnast on inimesed lahkunud, kuid majad linnatänavatel on endiselt alles. Viivikonna külastamine annab hea ülevaate sellest, mis juhtub siis, kui inimesed jätavad mõne tihedalt asustatud paiga maha. Loodus on linnas teinud oma töö ning näeme, kuidas hääbuv urbaniseeritud pind ning floora ja fauna ilma inimeste sekkumiseta koos eksisteerivad.
Puhatu soo
Viivikonna lähedal paikneb ka võrratu Puhatu soo, kus on võimalik pärast kummituslinna külastamist minna üleni looduse rüppe. Puhatu soo on üks Eesti viimaseid säilinud siirdesoo alasid, mille eripäraks on see, et ala koosneb tegelikult mitmekümnest väikesemast soost. Puhatu sooaladelt leiate kauni Poruni ürgmetsa ning näete haruldasi looduskaitse all olevaid taimi, mida mujal praktiliselt ei leidu.
Saka-Ontika-Toila pankrannik
Saka-Ontika-Toila pankrannikut peetakse Ida-Virumaa suurimaks vaatamisväärsuseks. Kuni 56 meetrit üle merepinna kõrguva paeastangu servalt avaneb kaunis vaade merele. Pankrannik sobib hästi jalgratta- ja jalgsimatkajatele.
Valaste juga Ontikal on eesti kõrgeim – vesi langeb ligi 26 meetrit. Juga tekkis kõigest mõnikümmend aastat tagasi kuivendustööde käigus. Külastajate jaoks ehitatud vaateplatvormilt on nii juga kui ka selle tegevuse tulemused suurepäraselt jälgitavad.
Sinimäed
Sinimäed on kolm omavahel liitunud ida-lääne suunalise orientatsiooniga vallseljakut: Tornimägi, Põrguhauamägi ja Pargimägi. Nende kogupikkus on 3,4 kilomeetrit. Sinimäe kaitselahingutes hukkunutele on püstitatud kõrge mälestusrist. Osaliselt on säilinud Esimese ja Teise maailmasõja aegsed kaitseehitised: kohati on näha Esimesest maailmasõjast pärinevat Rootsi valli, Tornimäel on Teise maailmasõjaaegne saksa vägede staap, Põrguhaua ja Mõisa mäel punkrid.
Kuremäe nunnaklooster
Kuremäe nunnaklooster valmis 1892. aastal. Seal on kaunis ja rikkaliku sisekujundusega peakirik ja suur park rohkete abihoonete ja väravatorniga. Aias kasvab ka tamm, mille ümbermõõt on üle nelja meetri, usklike hulgas on see tuntud kui püha puu.
Kasutatud allikad:
http://www.ivmv.ee/narva-eesti-ilusaim-linn/
https://ageagapi.wordpress.com/category/narvat-avastamas/
https://autolevi.ee/eesti-parimad-kohad/
https://www.elu24.ee/130042/ida-virumaa-kumme-ponevamat-vaatamisvaarsust