Seiklushunt

7 kõige levinumat hirmu seoses rogainiga

Tundmatut ikka kardetakse – nii on meie inimloomus juba programmeeritud. Esimene rogain toimus Eestis 1999.aastal, mis tähendab, et juba mitu kümnendit on see ala meil populaarsust koguda jõudnud. Kuid siiski tänini paljud rogaini spordialast veel lähemalt ei tea ning ringlemas võib kuulda erinevaid hirmumüüte. Murrame need ja teeme tundmatu tuttavaks!

  1. Rogainil peab jooksma.

Ei, ei pea. Rada võid läbida täiesti rahulikult jalutades, loodust ja seltskonda nautides. Seiklushunt rogainidel võib osaleda ka rattaga sõites, selleks on olemas eraldi rattaklassi arvestus. Ja joostes valib tempo vastavalt eesmärkidele endale igaüks ise. On üsna tavaline, et sügiseste rogainide ajal tulevad võistlejad seeni pungil kottide ja mustikaste suudega rajalt tagasi – võetakse mõnuga. 

  1. Rogain kestab megakaua.

Igal rogainil on kontrollaeg – see tähendab, et rajalt tuleb naasta kindla arvu tundide jooksul. Rogaine korraldatakse erinevate ajaliste pikkustega (2h-24h). Seiklushundi rogainid kestavad 3h (rattaklass 2,5h) ning see tähendab seda, et rajalt peab tagasi olema 3h möödudes – AGA see ei tähenda seda, et rajal peab olema kõik 3h. Finišisse võid tagasi pöörduda just siis, kui ise soovid – olgu see siis 30min,1h või 2h pärast starti.

  1. Rogain on raske – peab läbima väga pika distantsi.

Ei pea pikka maad läbima. Rogain on valikorienteerumine ja see tähendab seda, et kontrollpunkte (KPsid) ehk rajal olevaid punkte võib läbida endale sobivas järjekorras ja ka endale sobiv hulk. Kui rajal on näiteks 40 KP-d, siis võid neist võtta ükskõik, mis hulga vahemikus 1-40. Kõiki ei pea kindlasti võtma – kõiki punkte suudavadki võtta ainult üksikud võistkonnad. Vastavalt sellele, kui palju ja millise asukohaga punkte ise võtta otsustad, kujuneb ka distantsi pikkus, mis võib olla mõnest kilomeetrist mõnikümneni. 

  1. Kardan ära eksida.

Pole vaja karta. Rogainikaardil pole vaid mets ja põllud, vaid on ka autoteed, jalgrajakesed, mida mööda liikudes on lihtne oma asukohta määrata ja punktist punkti minna. Rada on planeeritud ja punktid paigutatud ka selliselt, et nende võtmine ei eelda paksu metsa sukeldumist. Tihtipeale on vaja tee pealt vaid mõnikümmend meetrit kõrvale astuda, misjärel saab tuldud rajale naasta ning eksimata edasi minna.

  1. Ikkagi kardan ära eksida.

Kas teadsid, et rogain on meeskondlik ala? Rajale ei minda üksinda, vaid 2-4 liikmeliste võistkondadena. Ära muretse, sõpradega nuputate kindlasti koos välja, kuhu poole minema peaks.

  1. Rogainil osalemine eeldab eraldi varustust.

Ei eelda. Rogaini põhilised vahendid on kompass ja SI-pulk (elektrooniline kontrollkaart, mida kasutatakse orienteerumises kontrollpunkti läbimise fikseerimiseks). Aga kompassi ei lähe vaja, kui liikuda mööda radu ja muid kindlaid maamärke, mis abistavad suuna leidmisel ja hoidmisel. SI-pulga saab rentida paari euro eest enne starti võistluskeskusest.

Riietuse puhul sobivad lihtsad riided ja jalanõud, milles end aktiivsemalt liigutades mugavalt tunned. Kasuks tuleb ilmastikukindlus. Rajale joogi ja näksimise kaasavõtmiseks sobib ka kõige tavalisem väiksem seljakott või kõhukott, seda eriti, kui pole plaanis joosta. 

  1. Rogainil peab oskama orienteerumiskaarti lugeda.

Tuleb kasuks küll! Aga selleks ongi Seiklushundi rogainidel ka enne starti orienteerumisõpe ja infotund, kus seletatakse orienteerumiskaartide näidiste abil lahti kõige olulisem ja vajalikum. Ise saab samuti küsida kõike, mis küsimist vajab!

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis meie tegemistega maalt ja merelt!

Kontakt

Tartumaa, Tartu vald, Pupastvere, Männi
60523
info(ät)seiklushunt.ee
+372 5821 1203

Rekvisiidid

MTÜ Seiklushunt
Registrikood: 80381192
EE472200221061466747 Swedbank
KMKR number EE102603716