8 soovitust Seiklushundi rogainiks valmistumisel
Tahaksid proovida rogainimist, kuid pole kindel, kas see ala on Sinu jaoks? Järgnevad soovitused harutavad rogainiks valmistumise abistavateks tükkideks ning annavad selgust ja julgust end kasvõi ühele SH rogainile kirja panna. Hoiatus – rogainimine võib tekitada sõltuvust!
Rogain on pika kontrollajaga võistkondlik valikorienteerumine, kus maastikul asuvaid kontrollpunkte läbides on eesmärgiks koguda võimalikult palju punkte.
- Võhma- ja kestvustreening
Kuna rogain eeldab jalutamist või jooksu pikema aja vältel, siis tuleb kasuks harjutada enda keha koormusega kas aeg-ajalt pikemaid matku tehes või aeglasemas tempos pikemaid distantse joostes.
- Harjuta orienteerumist päevakutel/ MOBO püsiradadel
Nagu eelnevalt mainitud, tasub enne rogaini, mida tuntakse kestvusorienteerumise nime all, katsetada ja harjutada oma oskuseid distantsilt ja kontrollajalt lühematel võistlustel. Parimad on selleks päevakud, mida korraldatakse nii linna- kui looduskeskkonnas. Päevakute kohta leiab infot Eestimaa orienteerumispäevakute kodulehe kaudu: www.paevakud.ee.
- Kaardi leppemärgid/värvid
Võistluse eel võta ette paar eelmist rogainikaarti (enamasti võistluste kodulehe arhiividest leitavad) ja otsi internetist üles orienteerumiskaardi leppevärvide-märkide seletus ning tee nendega korralikult tutvust. Nende tundmine on olulise tähtsusega, et enda positsioneerimiseks kaardil olevat ning ümbritsevat loodust kokku viia.
- Kompass
Kompass on tõhus abiline otse punkti navigeerimisel ning aitab juhul, kui sa pole kindel oma asukohas või õiges liikumissuunas. Kompassi kasutatakse eelkõige orienteerumiseks maastikul, linnakeskkonnas on suuna leidmine ja hoidmine tänu teedevõrgustikule üsna kerge.
- Meeskonnakaaslane/sed
Rogain on reeglina meeskondlik ala ning vilunud rogainijatel on kas teadliku või vaikiva kokkuleppena tehtud rollijaotus, kes rogaini ajal, millist ülesannet täidab. Vastavalt meeskonnaliikmete arvule võib eristada järgmisi rolle:
- Navigeerija, kes on kõige pädevam kaardi lugemises ja maastikul orienteerumises;
- Tempotegija, kes panustab energia pigem võistluskiiruse hoidmisesse kontrollides vahepeal ka navigeerija tööd ja aidates keerulisematel hetkedel otsuste langetamisel;
- Toidukandja, kelle seljas on enamus lisavarustusest jättes teistele koormavaba tegutsemise;
- Juht, kes jälgib, et kõik toimiks ja tegeleb kaaslaste motiveerimisega ning tuju üleval hoidmisega 🙂
Kuna orienteerumises on palju konsensust vajavaid olukordi ning võimalike eksimustega tegelemist, siis orienteeruma tasub minna inimestega, kellega on võistluse osas võimalikult sarnased eesmärgid, hea klapp ja teineteise täiendamise võimalus.
- Varustus – riided
Riietus sõltub ilmast ning rogaini toimumispaigast. Loodusesse orienteeruma minnes võiks arvestada järgnevaga:
- Jalanõud võiksid olla sügavama tallamustriga, et metsaradadel ja järsematel küngastel hea haakuvus tagada. Jalanõud on soovitatav eelnevalt sisse käia;
- Pikad püksid (varrukad), kui tegu on orienteerumisega, mis viib ka metsa. Puuokste, vaarikavarte jms kriimustuste vältimiseks tasub eelkõige alakeha kaitsta;
- Vee-ja tuulekindel üleriie ning kihiline riietus sõltuvalt ilmast, rajaoludest, sinu enesetundest, tempost võivad tekitada ootamatuid olukordi. On hea, kui jahtumise ja külmetumise vältimiseks on abiriietus käepärast;
- Seljakott selline, mis hoiab mugavalt keha ligi ning ei loksu kõndides, joostes;
- Esmaabipakk, kuna tegu on kestvusjooksu/ kõnniga, siis võivad jalad hõõrduda. Et see võistlust ei rikuks, tasub alati mõni plaaster, valuvaigisti, vaseliin kotis hoida;
- Kell, kuna rogainid on kindlaksmääratud kontrollajaga võistlused, siis selle jälgimine on väga tähtis. Tavaliselt on rogainidel lubatud ka GPS-ga kell, mis annab hea ülevaate läbitud kilomeetritest ning aitab edasist teekonda planeerida.
- Varustus – toit, jook
Energiageel või mõni muu lihtsalt tarbitav ja seeditav söögiamps võiks rahulikult liikujatel olla üks ühik iga ühe tunni kohta. Kui liikumise intensiivsus on kõrgem, tasuks mõelda energiat andvate ampsude tarbimisele iga 45min või 30min tagant. Lühemale ehk 3 – 4 tunni pikkusele rogainile võetakse tavaliselt kaasa 1-1.5l jooki.
- Raja planeerimine
Mida enne võistlust teada võiks? Punktide valimisel lähtu oma eesmärkidest. Kas eesmärgiks on veeta lihtsalt mõnus päev õues liikudes või pingutada maksimaalselt suurima punktisumma kogumiseks? Rahulikku liikumist eesmärgiks seades tasub tähelepanu pöörata kontrollpunktide legendile ning läbimist vajavale maastikule.
Püüa hinnata oma liikumise kiirust ning valitud teekonna pikkust. Märgi kaardile kontrollpunkt, mis asub ligikaudu poole peal planeeritud teekonna pikkusest.Punkti jõudes kontrolli, kui palju aega on võistluse kontrollajast kulunud ning vajadusel jäta osa planeeritud punkte ära, et õigeks ajaks finišisse jõuda.Pööra tähelepanu punktidele, mis toovad Sulle suurima punktisumma väikseima võimaliku kilometraaži juures.
Seiklushundi rogainidel on lisatud individuaalne “orienteerumismatka” klass, kus rajameister on ette valmistanud ca 12 -14km pikkuse põnevate punktidega raja. Nii ei pea osaleja punktide ühendamisega vaeva nägema, kuid kaardiga liikumise oskust saab harjutada küll.