Jõulujooksul osalejad toetavad enneaegseid lapsi
9.detsembril toimuva Heategevusliku Jõulujooksuga teeb Seiklushunt üleskutse märkamaks enneaegselt sündinud lapsi. Miks just enneaegsed lapsed?
Sest ka meie meeskonnas on tüdrukutirts ja perekond, kes on selle keerulise teekonna läbi teinud. See isiklik kogemus on karmilt selgeks teinud, kui habras on üks tilluke elu ning kui oluline on igasugune panus, et need liiga varakult seiklusi alustanud pisikesed inimesed saaksid suuremaks kasvada. Enneaegsed lapsed on tõelised võitlejad ja vägilased!
Seiklushundi Jõulujooksu iga osaleja osalejatasust läheb 10€ Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi kaudu enneaegsete laste osakonna toetuseks. Möödunud aastal koguti jõulujooksu abil toetussummaks 1510€.
Enneaegsed lapsed Eestis
Maailmas sünnib iga kümnes laps enneaegsena, Eestis jääb enneaegsete sündide arv aastas keskmiselt 700 lapse juurde. Üle 90% liiga vara sündinutest jääb tänapäevaste vōimaluste juures ka ellu. Paraku peab enamik neist siiski nädalaid ja isegi kuid haiglas veetma, enne kui vanemad saavad nad koju viia. Enneaegsete ravi on väga kallis ja raviprotsessis on väga oluline roll paratamatult tehnikal.
Enneaegseks loetakse beebit, kes on sündinud enne 37. täisrasedusnädalat. Väga enneaegseteks peetakse beebisid, kes sünnivad enne 32. nädalat ning erakordselt enneaegseteks neid, kes sünnivad enne 28. rasedusnädalat. Rahvusvaheline kokkulepe on seadnud kõige alumiseks piiriks ehk ajaks, mil ravi ja seadmete abil saab beebil väljaspool emaüsa kasvada, 22.rasedusnädala.
Enneaegsete laste ravi ja abivahendid
Kõige suuremad tervisemured on lastel, kes sünnivad enne 32. rasedusnädalat. Need lapsed vajavad kindlasti jälgimist lasteintensiivravi osakonnas ja neonatoloogia osakonnas. Üldjuhul pääsevad enneaegsed lapsed koju siis, kui nende korrigeeritud vanus on 35.- 40. nädalat, kaal umbes 2 kg, laps on võimeline sööma ja tema keha hoiab temperatuuri ilma lisasoojenduseta.
Enneaegsed lapsed vajavad palju tarka tehnikat, järjest enam keskendutakse enneaegsetele vajalike seadmete ja vahendite puhul just võimalikult loomuliku ja mugava keskkonna loomisele.
Tartu Lastehaigla intensiivis ja neonatoloogias näiteks unistatakse avatud soojendusvooditest. Sellistel avatud laudadel/vooditel, mis tegelikult täidavad kuvöösi rolli, on vanematel palju julgem tegutseda ning need meeldivad ka õdedele. Sellistel vooditel saab ravida ka ajalisi haigeid lapsi.
Järjest enam praktiseeritakse nahk naha kontakti ka enneaegsete beebide sünnituse juures, kuid selleks et seda võimaldada, vajab sünnitusosakond soojenduslampe vanemate kohale.
Enneaegsete laste toetamine
Kui elementaarne ja raviprotsessiks oluline tagatakse osakondadele ravikindlustusrahadest ja haigla poolt, siis selliste vahendite soetamised, mis pakuvad mugavust ja paremaid tingimusi, beebidele loomulikumaid võimalusi kasvamiseks, nihkuvad paratamatult investeeringuterea lõppu.
Õnneks on aga Eestis häid inimesi ja ettevõtteid ja organisatsioone, kelle abiga on saanud võimalikuks paljude selliste seadmete ja vahendite soetamine.
*Ka Sina saad aidata abivajavaid lapsi! *
Helistades
900 5025 kingid 5 eurot
900 5100 kingid 10 eurot ja
900 5500 kingid 50 eurot.
Tehes püsiva või ühekordse ülekande Lastefondi pangakontodele:
EE682200221015828742 (Swedbank)
EE261010220014910011 (SEB)
EE791700017000285384 (Luminor)
EE527700771000610813 (LHV)
*Aitäh!*
Tekst on koostatud koostöös Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondiga.
Fotode allikad: Seiklushundi erakogu, AP, enneaegsedlapsed.ee