Seiklushunt

Kuidas edukalt liikumisharjumusi kujundada

Uue harjumuse kujundamisel ja vanast harjumusest lahti saamisel on omad plussid ja miinused. Kui soovid oma liikumisharjumusi muutma hakata, siis tõenäoliselt juba teadvustad positiivseid omadusi – see võib anda Sulle rohkem energiat või parema tuju. Samas tajud ka seda, et see tähendab, et selleks tuleb aega leida/võtta. Just seetõttu ongi raske astuda esimest sammu. Nii uue kui ka vana harjumuse puhul tasub teha nö “tulude-kulude” analüüs, et endale lahti mõtestada muudatus. Mõelda tasub ka sellele, kuidas uus harjumus võiks muuta Sind ja Sinu lähedasi.

Liikumisharjumus on pisut teistmoodi kui paljud teised harjumused (nt turvavöö kinnitamine), sest

  1. Liikumine võtab aega. 
  2. Peame minema välja oma mugavast puhkeolekust, mis omakorda võib tekitada ebameeldivaid tundeid. 
  3. Liikumine on kompleksne ja seetõttu vajab pisut enam läbimõtlemist

Mis on need kolm nippi, mis aitavad Sul edukalt liikumisharjumust kujundada?

VALI ENDALE SOBIV AEG

Esimene koht, kus liikumise planeerimisel sageli komistatakse, on aja planeerimine. Liikumiseks peame eraldi aega varuma (nt jalgrattaga tööle sõitmine). Harjumuse kujundamiseks on parim, kui teeme midagi võimalikult sageli ning võimalikult sarnastes tingimustes. Võrdlemisi lihtne on kujundada liikumisharjumusi, mida saame teha iga päev ja umbes samal kellaajal. Näiteks 2x nädalas suvalisel ajal trennis käimine kujuneb harjumuseks väga vaevaliselt, kui üldse.
Heaks planeerimiseks on vaja teada, milline näeb Sinu päev praegu välja. Pane kirja kõik tegevused, mida päeva jooksul teed kellaajaliselt. Nüüd on lihtsam vaadata, kuhu saaksid pista näiteks 20-minutilise pausi liikumiseks. See võib tähendada hommikuvõimlemist või väikest kõnniringi. Sagedaseks probleemiks on see, kui me ei planeeri ka üleminekuaegu (riiete vahetus, vahendite otsimine jms).

LEIA ENDALE SOBIV TEGEVUS

Vähemoluline pole see, et tegevus peab olema tore ja meelepärane. Kui liikumine seostub ebamugavuse ja valuga, siis võib seda küll mõnda aega teha, aga harjumuseks see tõenäoliselt ei kujune. Seetõttu tulebki katsetada ja leida need tegevused, mis pakuvad rõõmu ning kutsuvad lausa iseenesest tegutsema. Võta aega ja katseta erinevaid liikumistegevusi, et leida see, mis sulle päriselt meeldib. Tegevus võiks olla parajalt väljakutsuv, aga siiski piisavalt kerge, et eemale ei peletaks.

PREMEERI ENNAST

Harjumused tekivad nendest tegevustest, mille eest me saame mingisuguseid positiivseid tagajärgi. Kas hea tunne pärast trenni ongi preemia? Pigem siiski ei ole. Liikumise ajal tunneb suur osa inimesi end tegelikult ebamugavalt. 

Seega peame olema nutikad ning leidma, kuidas saame enda jaoks liikumise meeldivaks teha ja ennast premeerida. Lihtsaim viis on ennast lihtsalt ise kiita, sest ajule pole oluline, kes seda teeb (nt selle eest, et pargin kaugemale ja jalutan osa teekonnast). Kiita tuleb end just väikeste tegevuste eest (nt tõusin diivanilt püsti ja läksin ukse juurde). See võib tunduda esialgu võõras, kuid tasapisi muutub see tavapäraseks ja normaalseks.

Pooled inimesed, kes hakkavad täiskasvanuna sporti harrastama, langevad poole aasta jooksul välja. Kui aga järgida neid harjumuse kujundamise kolme nippi ja siduda oma igapäevasesse rutiini liikumine, siis sellise harjumuse poolautomaatseks kujunemine võtab aega 18 päeva kuni 9 kuud. Tõsiasi on ka see, et 3 kuu möödudes ei tunne pooled inimesed veel, et liikumine oleks harjumuspärane. See kõik võtabki aega. Liikumisharjumuse kujundamine võtab umbes 1.5x rohkem aega kui näiteks puuvilja söömise või vee joomise harjumuse kujunemine. Hea on see, et kui mõni päev jääb vahele, siis sellel ei ole suurt mõju harjumuse kujunemisele. Oluline on lihtsalt edasi minna. Kui aga jääb rohkem päevi vahele, siis harjumuse kujunemise tõenäosus väheneb. Keskmiselt on vaja tegevust korrata umbes 66x enne, kui see hakkab harjumuseks kujunema. Varu kannatust ja ära viska püssi põõsasse! Harjumused levivad sõbralt sõbrale, seega on hea kaasata keegi teekonnale.

Seiklushundi päevakud on hea koht harjumuse tekitamiseks, sest 10 nädalat järjest ning samal ajal toimuv üritus on heaks aluseks, et sealt juba omal käel jätkata. Miks mitte teha endale väljakutse, et tuleb järjepidevalt kolmapäeviti liikumas käia kuni järgmise päevakuhooaja alguseni? Loe lisa siit: https://seiklushunt.ee/sari/paevakud/

Tekst on refereeritud https://liigume.ee/liikumisharjumuste-kujundamine/ kodulehelt Aave Hannuse videoloengute sarjast. Lühikesi ja motiveerivaid videosid on seal veel koos ilmekate näidetega, seega soovitame vaadata kõik videod ise läbi!

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis meie tegemistega maalt ja merelt!

Kontakt

Tartumaa, Tartu vald, Pupastvere, Männi
60523
info(ät)seiklushunt.ee
+372 5821 1203

Rekvisiidid

MTÜ Seiklushunt
Registrikood: 80381192
EE472200221061466747 Swedbank
KMKR number EE102603716