Mida võtta kaasa rogainirajale?
Sõltuvalt rogaini pikkusest on loomulikult kaasavõetavate asjade hulk oluliselt erinev. Hetkel käsitleme teemat läbi selle, kui on minek 3 h rogainile.
Alustame sellest, et inimesed ja eesmärgid on väga erinevad, seega on võrdlemisi keeruline anda ka siinkohal üheseid soovitusi. On neid, kes saavad hakkama väga vähesega. Siin aga püüame rääkida “keskmisest” vajadusest ning üleüldisest taustainfost. Lõpuks teab iga inimene enda vajadusi kõige paremini ikka ise. Aga asume asja kallale!
VESI
Siinkohal väga vaidlemiskohta pole. Aktiivselt 2-3 tundi liikudes on vesi hädavajalik. Isegi, kui lihtsalt jalutad/matkad, kaotab keha siiski vedelikku, mida on vaja järjepidevalt taastada.
Kõrvale ei saa ka jätta seda, et oluline on juba enne rajale minekut piisavalt juua. See ei tähenda aga seda, et tuleks kohe pudel ühe hingetõmbega sisse ahmida, vaid kogu hommiku vältel tasub järjepidevalt sõõmude kaupa juua, et tekitada väike varu kehale.
Ühte konkreetset numbrit, kui palju võiks/peaks juua kaasa varuma, on raske välja tuua. Vedelikukadu on väga individuaalne ning sõltub paljudest faktoritest (liikumise intensiivsus, ilm, eripärad jms). Kirjandusest käib läbi, et 750 ml/tunnis on maksimaalne, mida keha suudab vastu võtta. Üldiselt võiks iga natukese aja tagant (nt 20-30 minuti järel) mõned lonksud võtta, et ei tekiks puudust. Küll aga võiks vältida seda, et juuakse korraga palju. See tekitab asjatut ebamugavust jooksmisel ja liikumisel. Parem juua lonkshaaval ning tihti. Kui tunned kõhus loksumist, siis jäta joomisele pisut pikem vahe, et vedelik saaks kenasti imenduda.
SÖÖK
On neid, kes pakivad kaasa paar energiageeli ning on neid, kes võtavad pea pinknikuväärilise pidusöögi kaasa. Ka toidu puhul on oluline arvesse võtta, kui kiiresti liigutakse ehk mida üldse organism on valmis vastu võtma. Rahulikuma liikumistempo juures saab edukalt süüa ka tahkemaid asju (nt võileib). Kiirema tempo puhul peaks valima toite, mida on kerge seedida, kuid mis annaks piisavalt energiat. Seetõttu ongi väga populaarseks valikuks energiageelid ning -batoonid. Üldiselt on need süsivesikute poolest rikkad, mis annavad kiiresti energiat ning neid on kerge tarbida käigu pealt. Loomulikult on meie esmane soovitus HoneyPoweri tooted, sest oma looduslike koostisosade tõttu on need eriti kõhusõbralikud.
Populaarseks valikuks on ka erinevad väikesed šokolaadid ning kummikommid, sest ka nendest saab palju süsivesikuid ning ühtlasi on neid meeldiv süüa. Kellele meeldib, siis võib taskusse pista ka hoopis rosinaid, kuivatatud jõhvikaid vms.
Kuna higistades kaotame ka mineraalaineid, siis ka nende taastamine on olulisel kohal. Seega on hea, kui põske saab pista ka midagi soolast. Kiiremad liikujad kasutavad alternatiivina soolakapsleid või tagavad mineraalainete taastamise geelide või spordijoogi abil.
KUHU SEE KÕIK PISTA?
Sõltuvalt sellest, kui palju asju kaasa võetakse, tasub valida ka sobiv kott või joogivöö. Tihtipeale on rogainidel kasutusel joogivest, mis sisaldab parajalt suurt joogipauna ning mugavat voolikusüsteemi joomiseks. Lisaks on sellel üldiselt erinevad taskud mugavates ja ligipääsetavates kohtades, et käigu pealt haarata süüa. Seljakoti puhul peaks tähelepanu pöörama, et see oleks päriselt ka mugav ning ei hakkaks kusagilt üleliia hõõruma. Hea on ka see, kui koti saab eest tihkelt ümber keha kinni tõmmata, et vältida liigset hüplemist/liikumist. Mida rohkem asju/raskem kott, seda suurem koormus ja ebamugavus lasub ka õlavöötmele. Seega vali midagi kerget ja mugavat selga ning hinda võimalikult realistlikult oma vajadusi rajal. Linnarogaini puhul on heaks eeliseks see, et kui pangakaart või pisut sularaha on kaasas, siis saad vajadusel poest läbi hüpata!
Ahjaa.. SI-kaart ning kompass ei tee ka paha.. 😉
Ägedaid elamusi rogainiradadel!