Seiklushunt

Mis on legend ning kuidas seda lugeda?

Lapsepõlves oleme kõik ilmselt teinud oma salakirju, kus märk tähistab üht tähte või sõna. Kui orienteerumiskaardi legendi vaadata, siis tuleb kohe paratamatult just see lapsepõlve mäng meelde. Aga nimetamegi siis selle “salakeeleks”. Kui selle ära õpid, siis leiad punkti märksa kiiremini ja täpsemini üles!
Kasutusel olevad leppemärgid on reeglina Rahvusvahelise orienteerumisliidu poolt valmistatud ja heaks kiidetud, mistõttu on need üheselt mõistetavad igas maailma nurgas, rääkimata veel igas Eesti nurgas!
Küll aga on leppemärgid pisut erinevad alade lõikes (st. suusa-, rattaorienteerumine ja sprindikaart). Aga meie siin lahkame peaasjalikult orienteerumisjooksu leppemärke ning keskendume pigem nendele, mida tuleb linnas rohkem ette.

Kui tekib üleüldse küsimus, et mis asi see legend on, siis heidame hetkeks pilgu kaardile:

Punase ringiga on tähistatud legend
ja suuremalt..

Kui esimene numbrijada on veel enam-vähem arusaadav, et need tähistavad kontrollpunktide (KP) numbreid, siis edasine läheb juba küsitavamaks. Hästi, puud on ka veel arusaadavad ja ehk mõni üksik veel, kuid mis toimub järgmistes kastides..?


Lahtreid on ohtralt ja üldiselt Seiklushundi päevakutel need nii tihedalt ei täitu. Küll aga on tihedalt infot täis legendikastid tiitlivõistlustel. Hästi üldine selgitus on kõrvaloleval pildil.

Ehk siis nagu näha, on meie legendis A tulp suisa tühi ning B tulpa on märgitud KP numbrid.
C – “milline sarnastest objektidest” on abiks siis, kui lähedal on mitu sarnast objekti (puud, hooned jms). Tähistustest saab lugeda välja, kas punkt on kõige keskmise/ülemise/alumise küljes. Kui selles lahtris on märke üldiselt vähe, siis kirjuks läheb asi D lahtris ja siin peatume pikemalt.

D lahter on põhiline, mis annab aimdust, kus täpselt punkt asub. Kui oled jõudnud arvatavasse punktikohta, siis just see info annab üldiselt hea tõuke kiireks punktileidmiseks. No nii – ajugümnastikaks viska pilk üleval asuvale legendile ja uuri järgi, mis kohtades punktid asusid!

Linnas orienteerudes on põhiliselt kasutusel “Kõlvikud” ja “Tehisobjektid ning Eriobjektid”. Kui aga vähegi toimub päevak linnast väljaspool või suisa metsas, siis tuleb uusi tegijad kohe mängu. Metsas on kahtlemata just “Pinnavormid” üks põhilisemaid, mida kohtab. Loomulikult ei jää need kõik kohe pähe ja kõike ehk polegi vaja. Päevakul on aga võimalus enne starti rahulikult legend ülevaadata ning tänapäeval saab ju kohe telefonist abi otsida (või telgist küsida!). Kasvõi salvesta see blogipostitus endale ära ning on kohe kiire koht, kus loodetavasti saad vastuse.

Tihtipeale kasutatakse ka E tulpa, st antud objekti kohta antakse veel täpsustus. Siin näiteks täpsustatakse, mis liiki puuga on tegemist (leht-/okaspuu), on seal tihnik vms. Näitena selgitusi:


F kipub olema harilikel päevakutel pigem tühi. Kuivõrd mõõtmeid seal tihtipeale ei näe, siis võib sealt leida märke, mis viitavad ristumisele, hargnemisele, käänakule. Eriti paikades, kus on tihedamat rajakeste võrgustikku (nt terviserajad, metsarajad jms).


G tulbas (ehk eelviimases) juba võib näha infot rohkem. See täpsustab veelgi enam tähise asukohta. Siin määratakse ära, mis ilmakaares objekt asub, kas see asub kõrval või servas ning määratakse ka sise- ja välisnurk. Viimane neist on linnapildis üsna oluline tähele panna, sest vastasel juhul võib ette tulla tülikas ringi jooksmine, kui avastad end sisenurgast, kuid punkt asub väljaspool. Siinkohal ka meeldetuletus, et kui tegemist on “ületamatu aia nurgaga”, st et aed on märgitud jämeda musta joonega, millel on kaks kriipsu, siis EI TOHI läbi aia antud punkti võtta. Isegi siis, kui aed seda reaalsuses võimaldab.. Orienteerumisel lähtutakse leppemärkidest! Kui kaardil on märgitud ületamatu, siis see on ületamatu ja läbimatu.

Viimane ehk H tulp on rohkem võistluste pärusmaa, kust võib välja lugeda, kas antud puntkis on esmaabi, joogipunkt, raadio- või TV-punkt või on oodata seal kohtunikku.

Täpsemalt saab lugeda legendilehe märkidest ja ka leppemärkidest: https://orienteerumine.ee/piltlegendid-leppemargid/
Antud lehekülg oli ka selle postituse valmimise aluseks.

Loodetavasti on nüüd pilt.. või siis kaart.. pisut selgem ning kaardilugemine sai nüüd sootuks uue mõõtme!
Kordamine on tarkuse ema, seega enne päevakut kiika siia jälle, et värskendada mälu! Hea võimalus on ka kodus olevad kaardid ette võtta ning pisut lähemalt neid uurida ja legende lahti seletada enda jaoks.

Kohtumiseni päevakul!

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis meie tegemistega maalt ja merelt!

Kontakt

Tartumaa, Tartu vald, Pupastvere, Männi
60523
info(ät)seiklushunt.ee
+372 5821 1203

Rekvisiidid

MTÜ Seiklushunt
Registrikood: 80381192
EE472200221061466747 Swedbank
KMKR number EE102603716