Seiklushunt

Parimad praktikad maastikujooksuks! TrailHunti meelespea.

TrailHunt on kahtlemata omanäoline üritus just maastiku tõttu. Vooremäe tõusud võivad olla vahel halastamatud ning lihased saavad korralikult vatti sel rajal. See aga on magus valu, mis annab märku ühest kordaläinud päevast looduses!
Üldtuntud soovitusi teavad ilmselt kõik – järjepidev söömine ja joomine, kihiti riietumine, süsivesikud… Siiski on hea, kui saab mõne eriti hea infokillu nendelt, kes on selle kadalipu omal nahal järgi katsetanud. Siin on kolme osaleja soovitused-nipid!

Kunnar Karu a.ka Nipernaadi soovitused matkajatele

Kunnar on korduvalt osalenud TrailHuntil ning seal õdusalt matkanud 14-16 kilomeetrit. Eks ta ongi ju vilunud matkaja ning vallutanud märksa-märksa kõrgemaid tippe kui on seda Vooremäe (sh Mount Everest!). Ka sel aastal plaanib ta matkata läbi 28 km distantsi, et hinnata enda vormi enne Tšiili minekut. Siin on aga tema meelespea:

  • Puhka ja toitu matkapäeva eelselt korralikult – Vooremägi on tõsine väljakutse kogu kehale!
  • Riietu võimalikult kergelt – vali jalga kerge matka-/jooksujalats, kerged riided, vajadusel õhuke vihmajakk. Arvesta, et tõusud annavad palju sooja ning mis seal salata – enamus rada on ju ülesmäge!
  • Joogipudeli ja söögiampsud võid koju jätta – teeninduspunktid rajal annavad energiat piisavalt ning nii saad rajal kergemalt kulgeda.
  • Vali endale sobilik liikumistempo – järsemal tõusul vali aeglasem tempo. Hoia plaanitud tempot kogu raja vältel – ära pinguta üle, ära liigselt kiirusta stardis. Muidu lõpusirgel on pagana raske!
  • Naudi tõusumeetreid ning tea, et peale tõusu on uus tõus, mitte laskumine!

Irmeni Noormaa osales möödunud aastal esimest korda ning tõdes, et talle väga meeldis!

Irmen on täielik spordientusiast. Koos Rainiga veavad nad edukalt treeninggruppi Copper Trainings. Sealsetel liikmetel on juba veres mitmekülgne liikumine ja nii leidiski Irmen ka tee TrailHunti 28 km distantsile. Esimesest kogemusest kogutud näpunäited on sellised:

Siin on mõned „väga tõsised“ soovitused…et finišis uhkelt naeratada! 

  1. Tõusud ja langused… ja veel mõned tõusud. Vooremäel tõused üles ja siis kohe jälle alla – mõtle sellest kui looduslikust kardiotreeningust! Kui tahad vähegi elegantsemalt mägedest üle libiseda, haara kaasa jooksmiskepid. Need annavad sulle neliveo, mis viivad sind lihtsamini üle küngaste. 
  2. Toidupunkt – see on finiši järel TOP2 koht, kuhu jõudmisest sa unistad, aga ära unusta oma snäkke! Rajal on üks imeline toidupunkt (“toiduoaas”, mida läbitakse korduvalt), aga kui sa mõtled, et viskaks sinna paar energiageeli, siis oled sa tõeline geenius. Kes tahab oodata, kui saad oma energia geelist kohe kätte? 
  3. Ära riietu nagu läheksid Siberisse! – Kui stardis on veidi jahe, siis ära muretse – kümne minuti pärast oled sa Vooremäe tõusudel nii soojas, et hakkad suveriideid igatsema. Kui higi voolab ja tõuse aina koguneb, siis tänad end, et jätsid need paksud kihid koju. 
  4. Võta sõber kaasa (või leia uus!) – Kes tahaks mägedes üksi möllata? Võta sõber kaasa, sest kaks pead, neli jalga ja topelt naljad viivad teid kiiremini finišisse. Aga kui sõber jäi koju diivanile, ära heida meelt – rajal on küllaga kaasvõitlejaid, kellega koos naerda, hingeldada ja edasi rühkida. Ja mis kõige parem – finišis saate kõik koos saunas higistada ning oma võimsatest küngasteületustest lugusid pajatada!


Ultrajooksjate seas teada-tuntud spordihing Leivo Sepp on samuti jätnud mitmel aastal oma jäljed Vooremäe 42 km distantsile.

Leivo on osalenud arvukatel ultra- ja maastikujooksudel nii Eestis kui ka väljaspool, sh ka näiteks UTMB-l. Siin on tema mõtted Vooremäe osas:

Vooremäe 1000 on tõeline trailrunneri maiuspala. Maratoni distantsiga saab kokku korralikud 1400 tõusumeetrit, aga mida siis selle monstrumi juures tähele panna?
Esiteks tuleb valida õiged jalanõud! Talla all peab olema muster, selline hea nuppudega muster mitte lihtsalt siiru-viirud. Vooremäe nõlvad on sügisel pehmed ja kohati vesised, seega kiired ning sildedad karbontallaga maratonitossud jäävad siin hätta. 
Kui oled alustamas selliste tõusumeetritega, võta kaasa jooksu- või käimiskepid. Neist on suur abi teisel ja eriti kolmandal ringil. Mine esimesele ringile ilma, kuid jäta kepid starti, et järgmisel ringil oleks võimalus neid sealt haarata. 
Ükskõik, kas tuled esimest või kümnendat maratoni jooksma, siis alusta tagasihoidliku tempoga. Tõuse võta hea energilise kõnnisammuga ning allamäge jookse. Tundub veider, aga kolmandal ringil võib raskeks minna mitte mäkke ronimine, vaid sealt hoopis alla jooksmine. Kiiremad jooksjad võiksid seevastu mõelda, et mõnikord tasub tõusudel hetkeliselt lõivu anda ja suurema võimsusega üles minna, sest sellele järgnev allatulek on kui mõnus puhkus ja pulsitaastus. 
Võta kaasa oma armastatud geelid, kuid ka neid ei pea kogu raja kaasas kandma vaid saad näiteks teibiga mõnda mugavasse kohta riputada, et neid sealt järgmistel ringidel haarata.

Kui Sa pole veel end registreerinud, siis jõuad veel! Alustame novembrikuud sportlikult üheskoos Vooremäed vallutades!

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis meie tegemistega maalt ja merelt!

Kontakt

Tartumaa, Tartu vald, Pupastvere, Männi
60523
info(ät)seiklushunt.ee
+372 5821 1203

Rekvisiidid

MTÜ Seiklushunt
Registrikood: 80381192
EE472200221061466747 Swedbank
KMKR number EE102603716