Seiklushunt

STIHL x SH 2024.a rogainisarja kokkuvõte

Uuel aastal on ikka hea teha väike tagasivaade möödunud aastale. Nii ka meie küsisime tagasisidet osalejatelt, et paremini mõista rogainil osalejaid. Sukeldume statistikasse ja uurime lähemalt, kuidas STIHL x SH rogainisarjal eelmisel aastal läks!

Kokku vastas küsimustikule 38 osalejat. Lõviosa vastanutest olid vanuses 41-60 (tervelt 68%). Pisut rohkem oli vastajate seas mehi – 52%.
Vastanutest 73% osalesid põhiklassides, 15% O-matkal ning ülejäänud jagunesid võrdselt PERE ja RATAS klassidesse.
15% vastajaist osales Seiklushundi rogainil esmakordselt. 

Kui osalejatel oli võimalus kirjeldada etappi, mis kõige enam meeldis, siis ülekaalukalt mainiti Tõrva etappi. Kommentaaridest selgus, et see oli huvitav ja vaheldusrikas ning tundub, et ka ratturitele läks just see etapp peale. Lisaks toodi välja linna ja maastiku vaheldumist ning ka seda, et tegu oli uue maastikuga. Ära said mainitud kõik etapid selles küsimuses, osalt ka seetõttu, et nii mõnigi vastaja osales vaid ühel etapil. Paluküla hinnati samuti huvitavaks ning toodi välja STIHL-i kommipunkt – tool, kommid, ilus vaade ning eriti vaheldusrikas ilm. Ka Vidriket toodi välja, sest üllatas teine oma hea läbitavusega ning samuti oli mõne jaoks uus ja huvitav maastik. Ja no loomulikult Lõuna-Eesti kuplitele ei saagi midagi väga vastu panna! Kuigi Tartu on risti-rästi läbi käidud, siis ka tema leidis oma koha lemmikute seas, sest on ju “vana hea Tartu”! Samas toodi ka välja, et teised asupaigad jäävad Tallinnast kaugele ning metsa ei tiku ka lapsevankriga. Seega lemmikute valimisel on igal ühel omad motiivid. Loomulikult on ka neid, kes lihtsalt eelistavadki just linnarogaine. Üllataval kombel jõudis siia nimistusse ka Narva-Jõesuu. 2023.a toimunud etapp on kellelegi väga hinge pugenud! 

Kust üldse rogaini kohta infot saadakse? Kõige kõrgema koha sai siin loomulikult sotsiaalmeedia. Lisaks on oluliseks infoallikaks teised Seiklushundi üritused ning ka meie uudiskiri. Hea meel on ka näha, et sõna levib sõbralt/tuttavalt täitsa edukalt.

Sekretariaat sai keskmiseks hindeks 4.9 palli 5-st. Numbrite taga poetati ka kommentaariks – alati kiire, tore ja sõbralik teenindus

Võistluskeskused said koondhindeks 4.7 punkti 5-st. Mitu inimest tõi välja, et võistluskeskused lihtsalt jäävad pealinnast kaugele ning avaldatakse soovi ka põhja ning lääne poolt avastada. Nagu keegi ka armsalt ütles, et eks see on ka arusaadav, sest Tartu on Seiklushundil südameks. Nii see ka on ning teisalt pole lihtsalt ülespoole väga kolama läinud, sest on seal ju teisigi korraldajaid, kes maastikust võtavad parema välja. Lõuna-Eesti on meil endal rohkem läbi kolatud ja seetõttu tundubki, et saame siis ka võtta maastikust parima välja. Sel hooajal jääme küll veel ka Lõuna-Eesti keskseks, aga mine sa tea, mis edasine toob..

Rogaini infotunniga vastajad väga kokku ei puutunud – 68% sellest osa ei võtnud. Infotunnil osalejatest keegi negatiivset hinnangut ei andnud. Küll aga tuli välja, et infotunnil ei saagi kõik osaleda, sest see toimub eesti keeles. 

Rahulolu kaardiga oli pigem kõrge. 76% vastas, et kaart oli kvaliteetne ja hea. 36% leidis, et see oli lihtsasti mõistetav. 5% soovis, et kaart võinuks täpsem olla ning üks vastaja ei jäänud kaardiga üldse rahule. Lisaks mainiti siin punktis, et valikuid võiks alati rohkem olla. Üks vastaja igatses infot metsa läbitavuse kohta. Rogainikaardi üks eripära on see, et metsa läbitavusi kaardile tõesti ei kanta. Sõltuvalt kaardi autorist on ehk märgitud raiesmikud/noorendikud, kuid klassikalist o-jooksu erinevaid rohelisi värve ei kujutata ning metsad on ühtlaselt valged. 

89% vastanutest leidis, et punktid olid huvitavates kohtades. 15% igatses rohkem seikluslikkust. 5% arvas, et punktid asusid liialt lihtsates kohtades ning vastukaaluks arvas teine 5%, et punktid olid liiga raskesti leitavad. 31% aga arvas, et seiklust oli piisavalt.
Täpsemates kommentaarides tuli välja, et Paluküla etapi esimesed punktid olid väga raskesti läbitavas võsas ning aeglane tempo võttis motivatsiooni alla. Toodi välja ka, et sai näha kohti, kuhu muidu ei sattuks. Kriitikat tuli punkti kirjelduse ning asukoha möödarääkivuse kohta ning ka Vidrikel rajavalikute vähesuse osas. Mainiti ka, et liiga tehnilisi punkte ei soovita, kuid samas ei taha ka, et kõik punktid oleks teede ristis. 

Finišiteeninduse võib kenasti kokku võtta ühe osaleja kommentaariga “igati kiire ja korrektne”punkte 4.8 5-st. 

Mõeldes uuele aastale oli meil isekeskis suure arutelu all – kui olulised on riietumis- ja pesemisvõimalused rogainil. Seega lisasime selle küsimuse ning lasime osalejatel vastata 5-punkti skaalal, kus 1 punkt tähistas “ei oma tähtsust” ning 5 punkti “väga oluline”. Pooled vastanutest märkisid vastuse täpselt keskele, ehk hindasid seda kolmega. 18% ei pea seda üldse oluliseks ning 5% arvates on see väga oluline. Täpsemates kommentaarides selgub sama, mis me isegi arvasime – sõltub, kui kaugelt tulla ja kaua hiljem kojusaamiseks aega kulub. Kui ees ootab pikem sõit, siis võiks pesemisvõimalus olemas olla. Samas on ka pesemisvõimaluste võimekus olnud piiratud, seega võib juhtuda, et pessu jõudes on juba külm vesi kaelas, sest lihtsalt suurt hulka ei suuda ära teenindada. Samas on ka neid, kes ütlevad, et riietatud saab autos ning on loonud endale selleks sobivad võimalused. Ehk nagu ikka – hea, kui võimalus on! Eks me selle rütmiga edasi lähemegi, et püüame leida kohti, kus oleks võimalus pesta/loputada või vähemalt luua paik, kus muretult riideid vahetada.

Toitlustusega jäi rahule 50% osalejatest ning 31%-le meeldis väga. 13% hindas toitlustust “nii ja naa” ning 5% ei puutunud sellega kokku. 
Kommentaarides toodi välja, et võiks olla rohkem valikut. Mainiti ka, et pilaff on pisut vänge ning üldse võiks sellele tulla vaheldust. Külma ilmaga igatsetakse sooja jooki ning eelistatakse suppi, mida on peale pingutust kergem süüa. 

60% osalejatest leiab, et 2.5 h ja 3 h kontrollajad on piisav. Siinkohal keegi lühemat loomulikult ei soovi, ikka pikemat! Igatsetakse eelkõige 4-tunniseid variante, aga ka 8-tunni rogaine. Rattaklassis igatsetakse sama kontrollaega nagu põhiklassis. Mainitud sai ka öörogaini soov. 

Lõpus olnud “vaba mikker” tõi välja sellised asjad:

  1. Vidrikel oli KP liiga hõredalt, aeglase liikumise tõttu soovinuks rohkem. 
  2. Infokiri enne ja pärast on hea, kuid eelnev kiri võiks sisaldada ka täpsemat võistluskeskuse plaani, et leiaks kohale tulles kiiresti kõik vajaliku üles. 
  3. Asukohad võiksid olla ühistranspordiga kättesaadavamad ning inglise keelt kõnelejad võiksid saada rohkem tuge. Võiks olla rohkem variante üksikosalejatele. (Samas toob ka vastaja ise välja, et tegelikult on hea, et on olemas matkaklass ning väljaspool arvestust saab ka täismängu läbi teha soovi korral). 
  4. Põhiklassidesse lisada vanuseklass ka 55 või 60, et oleks rohkem võistlusmomenti ka selles vanuses osalejatel. 
  5. Põhja-Eestist tulles tundub mõnikord sõit 3h rogainile ebaproportsionaalselt pikk, ehk edasi-tagasi sõidu ning rogaini pikkus võiks olla paremas proportsioonis. 
  6. Rajaplaneerimine vajaks arendamist.  Finišile lähemal polnud punkte piisavalt (Vidrike) ja esimene punkt tornis, oli lausa ohtlik, kuna liiga palju inimesi ronis korraga torni.
  7. Lumevaesel ajal oleks tore rogainida ka sügisest kevadesse. 
  8. Osad etapid on ebameeldivad, sest asuvad kohtades, kuhu autot omamata praktiliselt ei pääse. 

Rõõm oli lugeda, et osalejad soovitaksid ka üritust teistele. Üks vastaja siiski jäi kahtlevale seisukohale, sest stardimaks on kõrge. Las siis osalejad kõnelevad, miks võiks rogainil osalejada: 

Tore viis looduses aega veeta. 
Hea võimalus Eestimaad avastada ning aktiivselt aega veeta.
Lõbus ja tore. 
Huvitav spordiala – ühendatud on kiirus ja mõttetöö!
Mõnus emotsioon!
Hea võimalus koos aega veeta ja häid mälestusi luua. 
Hea võistluse formaat ja korraldus, huvitavad ja ligipääsetavad asukohad. 
Huvitavad kohad, head korraldus.
Liikumine looduses annab ju hea tuju ja parema tervise!
Hästi korraldatud seiklus. 
Mis seal diivanil passida. Vaadaku, mis maailmas toimub! Eestis on palju lahedaid kohti ja rajameistrid neid ka jõudumööda tutvustavad. 
See on suurepärane võimalus veeta sportlikult aega koos sõpradega. 
Põnev, seikluslik, hea viis liikumiseks. 
Uued oskused, sportlik eluviis, hea isu ja uni hiljem. 
Hea võimalus tutvuda tuttavate kohtadega teise nurga alt. 
Rogain kui aktiivne seltskonnaüritus, ajaveetmisvorm, hetked perega koos…
Hästi läbimõeldud ja korraldatud üritused. Saab end värskes õhus liigutada. 

Ja lõppu üks armas lause, mis võtab hästi kokku kõik need põhjused:

“Aitäh teile! Olen saanud palju ilusaid mälestusi nendest üritustest!” 

2025.a rogainide hooaeg on juba üsna paika loksunud! Esialgsetel andmetel ootab kõiki huvilisi taas neli omanäolist etappi:

29. märts – Tartu
24. mai – Vehendi
23. august – Võru
25. oktoober – Palu

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis meie tegemistega maalt ja merelt!

Kontakt

Tartumaa, Tartu vald, Pupastvere, Männi
60523
info(ät)seiklushunt.ee
+372 5821 1203

Rekvisiidid

MTÜ Seiklushunt
Registrikood: 80381192
EE472200221061466747 Swedbank
KMKR number EE102603716