2h54min, 37km ja täisbingo punkte!
Tartu Rogain sai 1.aprillile kohaselt parajalt nalja osaliseks, kui ilmateade andis teada, et laupäev tuleb miinuskraadide lähedane, kergete sademetega ja loomulikult, pilvine. Aprillist kui kevadkuust loodaks ju juba pisut päikest ning kaks või kolm tundi rajal võiks ju kerge esimese päevitusjäljegi jätta. Aga ei. Kes mäletab eelnenud aastaid, siis ehk meenub aasta 2015 TYSKi juures, kus olemine oli päris kevadine ning ka aasta 2016 A. Le Coq spordihoone juures kehvem polnud, kuigi siis tol korral päris suure tuulega.
Kuid sportlashinged pole tehtud suhkrust, jahust ega maasikavahust ning ei lase end ilmateate ennustustest heidutada. Kuidas seda teame? Sest Tartu Rogain toimus oma kolmandal aastal rekordarv osalejatega! Kui aastal 2016 läks rajale 270 osalejat ning 113 tiimi, siis sel aastal olid vastavad numbrid juba 376 ja 159! Eelregistreerunutest jäi tulemata küll kuus meeskonda, kuid kohapeal tuli juurde seevastu kümme uut tiimi.
Kes on numbrite sõber, siis palun, siin veel statistikat Tartu Rogaini 2017 osalenute kohta:
Klass Võistkondi Osalejaid
Pere 36 102
Ratas 19 42
Põhi 104 232
KOKKU 159 376
Mis eesmärgid olid erinevatel meeskondadel enne rajale minekut?
Meeskonna nimi: Grata
Liikmed: Kadri Pultsin, Egle Pääslane
Klass: NN
“Eesmärgiks oleks 3 tundi vastu pidada. Kuna oleme rogainil esimest korda siis, ei oska oma võimeid hästi ette kujutada. Kui kaardi kätte saame, siis mõtleme plaani välja. Põhiline plaan oleks joosta nii palju kui võimalik ja teha mingi hea tulemus endale järgmiseks aastaks ette.”
Meeskonna nimi: #kenakeha
Liikmed: Kerli Hurt, Krista Liin, Andres Luuk, Helina Ziugand
Klass:MN
“Eesmärgiks oleks mitte viimaseks jääda, muid plaane väga polegi. Lihtsalt tahaks hästi aega veeta. Eelmisel aastal sai käidud Otepää Rogainil ja on ainult head mälestused. Sai mustikaid süüa ja õunu, aga sel korral vist ei saa. Terve aeg joosta ei plaaniks, suurem plaan oleks tutvuda oma kodulinnaga – kogemus on, et orienteerumine on selleks üks parimaid variante. Orienteerumine meie jaoks keeruline pole – kui alguses leiad kaardilt üles, kus sa oled, siis lihtsalt kõnnid järgmise punktini. Andres on tiimis informaatik, teab hästi lühema tee algoritme. Tee on kaardil kriips, mis seal ikka keerulist!”
Meeskonna nimi: STIHL Adventure Team
Liikmed: Peep Teppo, Mart Kelk, Laura Maasik
Klass: MN
“Plaan oleks läbida 3 tunniga 30km. Eesmärk oleks tuttavas linnas mitte puusse panna mingi eriti lihtsa koha peal ja et ära ka ei eksiks. Konkurentsis rääkides, siis Mäll ja Teder lähevad ka rajale, neile tuleks ära teha.”
Meeskonna nimi: Risti-rästi läbi metsa
Liikmed: Piret Kreutzwald, Karoliine Kreutzwald
Klass: PERE
“Eesmärk on meil võtta nii palju punkte, kui saab. Ja joosta nii palju, kui laps jaksab. Kaks tundi proovime ikka rajal püsida, et varem ära ei tule. Eelmisel aastal ka käisime, siis oli suurem koosseis. Lapse jaoks on orienteerumise juures tore just punkte otsida, on põnevust ja saab SI-pulgaga piiksutada.”
Meeskonna nimi: Spetsialistid
Liikmed: Martin Nassar, Kaupo Tammemäe
Klass: RATAS
“Rattaorienteerumist teeme täiesti esimest korda, xDreamil korra ka proovinud pisut. Eesmärk oleks võimalikult vähe vigu teha ja mahtuda ehk esikolmikusse. Martinile tuli osalemispakkumine päev enne ning mõtles, et täitsa tore oleks Tartut sel moel avastada. Mis konkurentidesse puutub, siis Kristjan Linnus on kindlasti kõva konkurent orienteerumise poole pealt. Aga kui kedagi täna ohustame, siis pigem sõidu, mitte navigatsiooni poole pealt!”
Meeskonna nimi: Eatud
Liikmed: Katrin Nikandrova, Ülle Põldoja, Heiki Rammul
Klass: RATAS
“Eesmärgiks on rada läbida ja lõpetada võimalikult ilusti. Oleme vanad orienteerujad, Heikil üle 1400 orienteerumisstardi – naine on öelnud, et kui kõik kokku lüüa, siis pole mees üle kolme aasta kodus olnud! Konkurentsi me ei arvesta, kuid eelmisel aastal õnnestus esikolmikusse jõuda küll.”
Ja eelküsitletud võistkondade muljed rajalt tulles!
Meeskonna nimi: Grata
“Võtsime enda maksimumi ja võtsime rohkem punkte, kui arvasime. Tegime ambitsioonika plaani ja jooksime kogu tee. Üritasime teha loogilise ringi ja jätsime endale sisse sellised nurgad, mida saaks vajadusel otseks lõigata. Üldiselt ületasime iseenda ootuseid. Paar aeda tuli joostes ette, siis tuli ringiga tagasi joosta, aga suuri apsakaid ei olnud. Mõnda punkti läksime läbi kraavi, kuigi oleks saanud ka kuiva jalaga minna. Rahvast ka liikus nii palju, et kui kuskil saginat nägid, siis teadsid, et sinna peaks minema. Kui rohelist foorituld nägime, siis spurdirekordid tulid – üle tee oli ju tarvis saada ja ei saanud lasta fooril punaseks minna. Idaringtee juures nuputasime, et kust üle pääseb – see oli ehk kõige keerulisem koht. Jooksu alguses tundus, et jõuab nii palju punkte võtta. Esimesed 30minutit olid pikemad kui viimased, kus vaatasid, et kas ikka jõuad loodetud punktidesse ja lõppu.
Palju oli avastamisrõõmu, et olid mingid paigad, kus oled küll varem käinud, aga seekord sai lähenetud paigale hoopis teise külje alt. Egle vanaema maja juures avastasime end ühel hetkel ja Lõunakeskuses sai minna sisse teise külje pealt. Variku kant oli ka täiesti uus – avasta oma kodulinna retk, pooltele tänavatele pole sattunud! Jooksu algus ja lõpp erinesid päris palju. Esimesel tunnil panime päris hästi, aga lõpus, Aparaaditehase juurest tulle oli tee kergelt ülesmäge ja siis andis ikka jalgades tunda. Pärast teist tundi hakkaski keha rohkem tunda andma, viimane poolt tundi oli hambad ristis punktide võtmine. Distantsiks tuli kokku 22,5km.”
Meeskonna nimi: #kenakeha
“Väga lahe oli, väsitavam kui ootasime. Esimesed viis minutit oli jahe, aga edasi oli juba suurepärane. Ühe korra eksisime Ravila tänava kandis ja tegime üleliigse ringi. Punkte võtsime põhiliselt piirkonna kaupa ja sihtisime KPsid, mis andsid viieseid ja neljaseid punkte. Vaatasime, et alustaks tiiruga kaugemalt pihta, et siis hiljem lähedalt kergem võtta. Reaalselt oli aga nii, et võtsime kaugemalt ja tulime planeeritust varem tagasi ja siis tegime veel teisel pool raudteed jõnksu sisse. Rada planeerides kohe ei pannud tähele seda limiteeritud ajaga punkti. Esmane planeerimine oli meil juba tehtud ja siis planeerimisaja lõpus panime legendis seda märget tähele ja ütlesime teistele ka. Kui algul planeerisime KP 59ga tiiru lõpetada, siis tegime ümber, et täpselt enne kella 14 see punkt hoopis võtta ja seejärel veel tunni jooksul lähedalt vaadata. Väga hästi sai planeeritud.
Tartu kliinikutel on väga head pargid, aiad on inimestel ilusti hooldatud, nägime märtsikellukesi ja sinililli. Rajal jooksis meile palju inimesi vastu, et tegid rada kuidagi teistpidi. Võib-olla nad olid kogenumad ja teadsid, kumba pidi on mõistlikum joosta, et äkki me jooksime valesti. Enamik ilmselt alustas teiselt poolt Riia mnt-d, meie läksime kohe Tammelinna poole. Aga midagi ei kahetse. Telefon näitab 18,25km. Andresel nüüd terve aasta metsas selle ühe viltuläinud punkti pärast. Ilmselgelt meie ei ürita võita teisi, vaid iseennast!”
Meeskonna nimi: STIHL Adventure Team
“Kilomeetreid täitus 31, seega eesmärk sai täidetud küll, tempo oli hea. Kaardiga oli nagu ikka – algul võtad kätte, tundub keeruline, aga siis hakkad otsast lahendama. Keeluteed segasid planeerimist. Planeerisime nii, et märkisime neljased ja viiesed peale ära, põhimõtteliselt ikkagi kõik teised punktid ka, ja arvestasime, et kui lõpus tempo langeb, siis saab midagi ära jätta ja nii läks ka, paar punkti jäi ära. Ilmselt jooksime jälle nii nagu ikka, et jooksime palju, aga mitte piisavalt targalt ja punkte sai selle võrra vähem. Rohkem on meeles kodu lähedal Ropkas ja Veerikul olevad punkt ja Lõunakeskuse punkt. Olime eelnevalt ka piirkonnas luurel käinud n-ö välitöödel, et need tasusid ära. Uue kohana oli ehk Decora taga olev uuselamurajoon, mida polnud kuulnud ega näinud.
Esimene tund läks kiirelt ja vesteldes, tempo oli 4:30. KPsse 22 jõudsime kõige esimestena, teadsime kust punkti jõudmiseks lõigata. Esimesel ja teisel tunnil olime graafikust eest. Üks liige katkestas, siis vahepeal võtsime tempo maha. Kui esimene tund läks selliselt lõbusalt, siis viimased 30 minutit oli vaikus. Lõpus KP-d 49 ja 42 jäid välja. Tegime planeeringu nii, et KP 59 jäi lõppu ja kui märkasime legendis olevat ajalimiidimärget, siis pidime selle välja jätma, ei hakanud plaani muutma enam. Kuskil oli kohad, kus erinevad kiirused ja distantsid kokku said, et oli hull rahvaste liikumine.”
Meeskonna nimi: Risti-rästi läbi metsa
“Eks rajalolek ikka väsitas ära, 30 punkti saime kokku. Peamiselt jooksime, aga jalutasime ka. Marsruuti panime kokku KP-de järgi, mis suuremaid punkte andsid. Füüsikahoone ja sinna pargi juurde jõudsime välja, telemasti nägime ka lähedalt. Ühe tiigi juurest käisime ka läbi ja nägime inimesi kala püüdmas. Tegime tiiru peamiselt Riia tänava külgedel, KP 30 jäi napilt võtmata. Rattaklassi omi nägime ka rajal, teisi väga ei märganud.”
Meeskonna nimi: Spetsialistid
“Kaardiplaneerimises me väga spetsialistid polnud – tegime raja jooksul planeeringut mitu korda ümber. Lõpus läks päris kriitiliseks, tahtsime jõuda sinna KP 59, mille puhul oli märge, et punkt avatud 13.00-14.00. Lõunakeskuses olid ehitustööd ja otsisime Sportlandi päris mitu minutit, et siis ei jõudnud pärast 56. punkti. Peab kalkuleerima pärast, palju punkte kaotasime. See 15 minutit oli suhteliselt kiire planeerimisaeg, et esimene marsruut, mis kokku panime, selle puhul hindasime oma kiirust üle. Panime planeeringusse liiga palju ja liiga kaugeid punkte sisse, kus tühja vahemaad. Aga see, mis algul mõtlesime, et esikolmes vast oleme, seda kindlasti ei tulnud. Parajalt mudaseks saime, sest vihma sadas ja porilombid maas. Taga välja peal murdsime otse üle põllu jõe äärest KP 54 ja 57 vahelt, seal olid kaevetööd olnud. Sai sealt ka parajalt mudaseks. Kahe tunniga jõudsime läbida 32,5 km.”
Meeskonna nimi: Eatud
“Meie eesmärgid ei täitunud, ootused olid suured, kuid oli raske ja porine. Kõige porisem paik oli Variku raudteejaama ja Füüsikainstituudi juures. Kukkumisi meil polnud, et see oli hästi. Võrreldes Otepää Rogainiga oli normaalne, Otepääl oli väga raske rada ja maastik. Saime täna neli trahviminutit – jäime rongi taha seisma, sinna need minutid läksid! Pikk kaubarong oli. Rattasõidu ajal pole üldse aega ümberringi midagi vaadata, ainult sõidad. Kaardist läksime välja ka, käisime Tõrvandis ja Ülenurme gümnaasiumi juures, sest keelualast ehk Võru mnt-st ei tohtinud üle minna.”
Finiš ja võidumehed
Esimesed lõpetanud saabusid rajalt tagasi pärast esimest tundi. Eks ikka juhtub, et tervis ei taha just võistluspäeva koostööd teha ning sellistel juhtudel on ikkagi mõistlik oma keha kuulata ja vajadusel rajalt tagasi pöörduda.
Kuid minnes kell 14 ja 15 lõpetanute juurde, siis üldvõidu saavutas rogainil võistkond Spordipood Duncan koosseisus Olle Kärner, Marek Nõmm, Tõnis Laugesaar. Nende tulemuseks oli 140 punkti ehk rogaini rajal olev maksimum punktide arv Punktid õnnestus neil läbi käia ajaga 2h 54 min – seega 6 min jäi veel ülegi! Distants, mis alla kolme tunniga läbiti oli 37 km, mis eeldab korralikku jooksutempot ja täpset orienteerumist.
Poodiumil olid ka võistkonnad Puujalad (2.koht, Mehis Muru, Martin Vilismäe) ja Salomon S-LAB (3.koht, Sander Linnus, Leivo Sepp). Ülejäänud tulemustega saab tutvuda Seiklushundi kodulehel!