Seiklushunt

Vägilase jooksu kuldosalejad räägivad takistuskrossist

Seiklushunt on seitsme aasta jooksul korraldanud 20 Vägilase jooksu etappi. Pole inimest, kes oleks osalenud neist kõigil, kuid on kolm meest, kes on osa võtnud 19 Vägilase jooksust! Märkimisväärse tulemuse autorid on Rait Leheveer, Heiki Rebane ja Viidas Kõnd. Naistest on enim kordi Vägilase jooksul osalenud Kairiin Jõemets – etappe kokku 14.

Miks olete käinud nii paljudel Vägilase jooksudel?

Kairiin: Vägilase jooksudel hakkasin käima ühe sõbra õhutusel ning juba esimesest jooksust alates teadsin, et sellest saab minu jaoks traditsioon. See pole tavaline jooks, vaid pakub väljakutseid, on iga korda huvitav ning küllaltki erineva rajaga. Tagasi toob mind seltskond – käime sõpradega nendel jooksudel koos.


Rait
: Kas tõesti 19? Ei ole isegi kokku lugenud. Ei oskagi kohe ühte kindlat põhjust välja tuua, aga ma arvan, et Vägilase jooksul osalemisest on tekkinud minulgi iga-aastane väike traditsioon. Ja muidugi on alati huvi, milliseid uusi ja huvitavaid takistusi seekord välja on mõeldud. On ka proovile paneku uudishimu – kas ma suudan kõik takistused läbida.

Heiki: Kui käisin 2013. aastal uudisteagentuuri BNS fotograafina Kõva Mehe Jooksu pildistamas, siis armusin takistuskrossi ning aasta hiljem osalesin juba ka ise. Kohe sai osaletud ka meie põhjanaabrite juures toimunud kõikse esimesel Tough Viking Helsingi jooksul. Juba 2015. aastal, kui toimus esimene Vägilase jooks Lähtel, registreerisin MTÜna selle spordiala edendamise nimel OCR Estonia nimelise spordiklubi, et võimalusel kunagi ise korraldada ja eelkõige koos oma seltskondadega rõõmsalt osaleda. Lühidalt öelduna, armusin spordialasse, kus Vägilase jooks on praeguseks ainus sari, mis kindlalt kestma jäänud.

Viidas: Vägilase jooks on üks paremini korraldatud jooks omasarnaste seas, mis areneb pidevalt edasi ja leiab kogu aeg uusi väljakutseid. Üldiselt olengi ostnud kohe terve sarja korraga.

Mehed, mis juhtus sel ühel korral, et jäi osalemata?

Rait: Kui ausalt öelda, siis ei mäletagi, et oleks vahele jäänud. Ju sattus mõni teine spordiüritus samale ajale ja siis tuli teha karm valik.

Heiki: Sel ühel korral, 2019. aastal olin tegelikult ka kirjas kogu sarjale, kuid nädal enne Narva jooksu toimus Pirital MyFitness Madness Race võistlus, kus külmas Pirita jões roomates lõin põlve õnnetult vastu kivi ning pidin pärast võistlust minema seda EMOsse lappima. Kohe ei saanud aru, kuid hiljem oli põlv mitu nädalat korralikult paistes.

Viidas: See oli vist kõige esimene etapp, kus ma osaleda lihtsalt ei teadnud.

Milliseid spordialasid harrastate? Mis treeningud on just takistuskrossiks olulised?

Kairiin: Mängin juba pea 20 aastat jäähokit ning 6–7 aastat olen ka saalihokit mänginud. Jooksmas käin nii tihti kui võimalik ning lisaks jõusaalitreeningud. Takistuskrossi jaoks ongi olulised pigem jooksmine ja kohati isegi jõusaal, kuna jooksu ajal on palju ka selliseid takistusi, mis nõuavad jõudu.

Rait: Ei ütleks, et ma tegelikult midagi erilist teen. Natuke jõusaali ja aeroobset trenni. Talvel veidi võrkpalli ja suvel discgolf’i. Väga suure panuse annab takistuskrossis ikkagi jooksmine, aga kasuks tuleb ka ülakeha treenimine. Näiteks crossfit võiks olla väga hea treening.

Heiki: Peamiselt tegelen ikka jooksmisega, vahel harva on orienteerumiskaart näpus, teinekord saab vertikaalselt treppidel sammutud. Viimasel kahel aastal on lisandunud sekka korra nädalas ujumist 4-aastase tütre Saara trennide ajal. Temaga koos meeldib meile ka vallutada ronilatega mänguväljakuid. Vahel juhtub ka nii, et kui jõuan mõnelt Vägilase jooksult koju Tallinna, siis soovib Saara kohe koos minuga kodu lähedal asuvatele jõulinnakutele trenni tegema minna.

Viidas: Jooksnud olen alati, aga minu jaoks oli esimene takistustega murdmaajooks Tõrva Ekstreemjooks. See tundus äge ja hakkasin otsima samalaadseid üritusi. Kuna need ei olnud enam lihtsalt niisama jooksud, siis pidin hakkama ka üldfüüsilist trenni tegema. Tänaseks on meil kogunenud päris oma punt hulle, kellega treenimegi koos Copper Trainings grupi nime all. Jookseme ja teeme vahele üldfüüsilisi harjutusi. Kord nädalas ka HIIT-treening.

Miks võiks teisedki takistuskrossi proovida?

Kairiin: Takistuskross näitab, et jooksmine ei ole igav! Jooksu ajal näed ja tunned, milleks võimeline oled, ning iga lõpetatud jooksu järel on emotsioon väga hea.

Rait: See annab enesekindlust ja võimaluse hirme ületada. Lisaks saad uusi tuttavaid ning mõnusa ja positiivse enesetunde.

Heiki: Takistuskrossi jooks pole pelgalt punktist A punkti B jooksmine. Seal on ikka kordades rohkem neid vahepunkte, kus alati on midagi, mis paneb iga kehaosa pingutama ja tuletab meelde, et sul on olemas teisigi lihaseid peale kõhu ja jalgade. See on jooks, kus saab ka mudas püherdada ja turnida lapsepõlve meenutavates kohtades ning seda kõike heas mõttes. Lisaks saad pärast sõprade ees suurepäraste fotode ja põnevalt kokku monteeritud videoga eputada.

Viidas: Miks ma käin? Vist ikka selleks, et see motiveerib püsima füüsiliselt vormis, tänu millele olen ka tervem ja elukvaliteet on parem. Aastate jooksul ongi tekkinud justkui oma pere, kus kõik on tuttavad ja liiguvadki sarnastel üritustel.

Mõni soovitus esimest korda Vägilase jooksul osalejale.

Kairiin: Tule proovi ära ja usu, see hakkab sulle meeldima! Mina olen ehe näide: läksin proovima ja olin kohe võlutud. 

Rait: Ära karda, vesi on märg… aga see kõik on seda väärt!

Heiki : Pärast registreerumist anna kindlasti sõpradele märku ning võtke see seiklus seltskonnana ette. Kui tuled ka üksi, ei ole hullu. Aga alusta rahulikult! Mõnel esimesel takistusel võib olla järjekord ees ning siis peab pisut ootama. Lisaks, kui juhtud olema prillikandja, siis ulata need raja kõrval olevale instruktorile seniks, kuni mudastes spaa-kohtades roomad! Pärast takistuse sooritust saad prillid puhtana tagasi ette panna kohe, kui oled näo puhtaks teinud ja näed enda ette. Ning naudi! Tulemusele mõtle järgmistel võistlustel!

Viidas: Algajatele soovituseks: võtke rahulikult ja proovige ikka kõiki takistusi läbida. Ärge minge kohe asendusülesannet (kosmonaudid vm) tegema. Peale esimest osalemist hakkab kindlasti meeldima, sest seltskond on sõbralik ja abivalmis.

Kuna Vägilase jooks on üsna füüsiline, siis võib olla paljudel eeldus, et tegu on eelkõige meestele mõeldud võistlusega. Kummutad müüdi?

Kairiin: Vägilase jooks sobib kõigile, ürituse korraldaja on mõelnud nii naistele kui ka meestele. Erinevatel takistustel on kaks varianti: üks meestele ja teine naistele. Samuti aitavad jooksjad üksteisel takistustest üle saada. Seega, kindlasti sobib see jooks kõigile. Kaasa arvatud lastele – nendele on ka oma rada olemas. Ja kes arvab, et ei jõua joosta pikka rada, saab alati teha lühema. 

Käesolev artikkel ilmus Jooksja ajakirja 2023.aasta kevadises numbris. Artikli valmimise järgselt toimus ka 2023. aasta hooaja 1.etapp Vägilase Jooks Narva. Infot ajakohastades – etappe on nüüdseks 21 ja Heikil ning Viidasel osaluskordi 20.

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis meie tegemistega maalt ja merelt!

Kontakt

Tartumaa, Tartu vald, Pupastvere, Männi
60523
info(ät)seiklushunt.ee
+372 5821 1203

Rekvisiidid

MTÜ Seiklushunt
Registrikood: 80381192
EE472200221061466747 Swedbank
KMKR number EE102603716