Vägilase kuldosalejad räägivad takistusjooksu võludest
Kes on kuldosalejad? Need vägevad on Vägilasel osalenud vähemalt 20 korda!
Neil on kahtlemata kuldaväärt teadmised ja näpunäited kõikidele Vägilase jooksu huvilistele..
Miks osaletakse, mis meelde on jäänud ja mida soovitatakse esmakordsele osalejale – sellest ja muustki räägivad Martin, Renek, Velmar, Tõnis ja Heiko.
Martin ja Tõnis on juba 20 osaluskorda täis kogunud eelmisel hooajal. Ülejäänud mehed saavad loodetavasti 20. osaluskorra kätte juba tuleval pühapäeval Kiviõli Vägilase jooksul.
Mis on hoidnud Sind Vägilase jooksudel osalemas?
Heiko: Väga põnevad rajad, uuenevad asukohad ja üha tehnilisemad takistused.
Martin: Hea seltskond ja positiivsed emotsioonid!
Velmar: Vaheldusrikas ja piisavate väljakutsetega.
Tõnis: Selle jooksu omapära. Punktist A punkti B kiirelt jooksmisel on oma võlud, aga Vägilase jooks paneb sind vahepeal pingutama takistustega, mis muudab igava jooksu huvitavaks. Igal aastal on midagi uut ning väljakutsuvat. Lisaks on meil oma punt, kellega võimalikult tihti osaleme ka võistkondlikus arvestuses. Nendega poodiumile tõusmine annab lisamotivatsiooni ennast uuesti järgmise aasta võistlusele kirja panna.
Renek: Alguse sai aastal 2017 naljaga pooleks. Esimene tulemus oli hea ja ilma trahvideta. Hakkas meeldima! Lahe seiklus ja saab end proovile panna.
Mulle on see traditsiooniks muutunud. Olen lausa Missost peale pidu varahommikul sõitma hakanud, et Narva etapile jõuda. Ükskord tulin Narva etapile ka Helsingist hommikuse laevaga. Õhtul sõitsin tagasi Soome, et kell 5.40 tööl olla..
20 starti – seda on omajagu. Kui peaks välja tooma mõne ereda hetke, takistuse või asukoha, siis mis esimesena meenub?
Heiko: Aasta 2016 või 2017, kui toimus etapp Tartus. Juhtgrupp oli eest ära kihutanud ja meie ajasime jälgi nagu jahimehed. Jõudsime kalameesteni, kes muigasid ja naersid, kuid asjalikku juttu sealt kahjuks ei tulnud. Kas nemad likvideerisid rajaviidad, seda ei teagi, kuid olime omadega täitsa eksinud. Eriti selgeks sai see siis, kui nägime teisi osalejaid sõna otseses mõttes teisel pool kraavi. Ja see oli ikka sügav kraav – vesi lõuani. Mis seal ikka – sumasime läbi kraavi õigele poole!
Kõige rohkem on meeldinud takistustest heinapallidest ehitatud mägi finiši eel (mis Tartus oli eriti hiiglaslik) ning Lähtel üle vee jooksmine. Seal on mõistlik jalgadele korralikult valu anda, kui vees ei taha lõpetada..
Martin: Vägilase jooksudelt on vast etapp Tartus, kus raja tähistus oli läinud matkama ja enamik osalejatest sai kilomeetri Emajõe ääres põlvini vees sumbata – keegi ei nurisenud. Muidugi ei saa mainimata jätta ühte väga erilist üritust naabrite juures – Winter Warrior.
Velmar: Aastat ei mäleta, vast 3-4 a tagasi oli Lähtel korralik “SPA” (See Porine Auk – toim) ning tellingutest tehtud vette laskumine. Sellest on jäädvustatud äge mudane pilt, mis rändas ka sotsiaalmeedias.
Tõnis: Lähte etapp ja takistus SPA on kindlasti üks nendest, mida kõigile oma mälestustest reklaamin. Seda soovitan alati ka tuttavatele, kes kõikidel etappidel osaleda ei saa mingil põhjusel. Kõige rohkem pingutust ja eneseületust nõudnud takistus oli redelil rippudes edasi liikumine, kui lumekahur samal ajal vett peale piserdas. Õhus oli vett rohkem kui tavaliselt ja vaja oli oma keha kontrollida ja talle öelda, et “Ei, sa ei ole vee all lämbumas…”
Renek: Minu meelest on kõik etapid omamoodi põnevad ja ägedad.
Vägilase jooks paneb kogu keha tööle. Kas valmistud kuidagi spetsiaalselt ka takistusjooksuks? Mis laadi treeningud tavaliselt nädalasse mahuvad?
Heiko: Liitusin 2022.a sellise vahva pundiga nagu Copper Trainings (Tartus). Treeningud toimuvad 2x nädalas + veel hulganisti mitteametlikke ühistreeninguid.
Martin: Tegelikult ei treeni ma eraldi takistuskrossi jaoks. Teeme ühiseid trenne Copper Trainings grupiga ja katsetame pidevalt midagi uut ja väljakutsuvat.
Velmar: Üritan 1-2x nädalas jooksma jõuda aastaringselt. Mingit spetsiaalset eraldi trenni ei tee, kuigi võiks! Õnneks mu jooksurada kulgeb metsas ning meenutab krossijooksu oma tõusude ja liivaga.
Tõnis: Pärast igat hooaega arutlen endamisi, et järgmiseks hooajaks hakkan rohkem suunatud treeninguid tegema. Siiamaani on muude kohustuste tõttu jäänud siiski treeninguks tavapärane maastikul jooksmine ja sekka rippumisharjutused, et hoida käte haare tugev. Rohkem spetsiifilisemalt pole treeninguid suunanud, pigem tulen olemasoleva vormiga võistlust, melu ja takistusi nautima.
Renek: Käin jooksmas ning olen käinud ka CrossFitis, mis on väga hea ettevalmistus. Kodus teen samuti üldfüüsilisi harjutusi. Tartus on ka Copper Trainings punt, mis on just suunatud takistusjooksule – tehakse sellele omaseid treeninguid.
Paistab, et takistusjooks on täitsa ära võlunud.. Miks võiks teisedki proovida seda ala?
Tõnis: Soovitan kõigile takistusjooksu, sest see pole lihtsalt jooks. Siin on eneseületust, siin on erinevaid keskkondi, siin on kamraadlus. Mis peamine – see üritus puhub peast igasugused argielulised mõtted ja murrab ikka korralikult rutiinist inimese välja.
Velmar: See on super hea üldfüüsiline ja ka vaimne katsumus. Eriti neile, kelle jaoks on lihtsalt jooksmine liiga lihtne või rutiinne.
Renek: Tuleb kohale tulla ja läbi teha. Äkki hakkab meeldima!
Martin: Takistusjooks on tunduvalt mitmekesisem. Siin ei piisa ainult kiiretest jalgadest.. Tarvis on ka lapsemeelsust, et katsetada uusi asju, mida tavatingimustes alati ei teeks.
Heiko: Seal ei ole midagi keerulist! Kuni 2022. a osalesin minagi vaid jooksutrennide pealt. NB! Osalemine võib tekitada sõltuvust!
Aastatega on ilmselt kõik nipid ja trikid selgeks saanud juba. Mida soovitad neile, kes osalevad esmakordselt?
Heiko: Ma teen seda viga siiani.. Ära mine esimeste kiirusega kaasa! Muidu kaob võistlusisu väga ruttu. Lihtsalt naudi! Ja aita kaasvõistlejaid rajal. Võistluse ajal ei pruugi olla võimalust vaateid nautida, aga pärast saab ringi jalutada ikka. Eelmine aasta Rummus läksin peale võistlust uuesti tiirule, et nautida ümbrust. 🙂
Martin: Kui tuled esimest korda Vägilase jooksule, siis ära tule võistlema. Tule ja proovi kõik asjad läbi teha. Pärast üllatud isegi, millega hakkama said ja edaspidi oled valmis veelgi hullemaid asju proovima. Elu peab olema fun: emotsioonid on need, mis meile meelde jäävad, edasi viivad. Siis on mida meenutada!
Velmar: Võtke rahulikult, proovige kõiki takistusi ning nautige liikumist! Järgmine kord juba oskate paremini hinnata oma võimeid.
Tõnis: Kui sa tuled esimest korda Vägilase jooksule, siis tule seda jooksu nautima. Kui sa ei tea oma võimete piire, siis alusta rahulikult. Leia see tempo, milles tunned ennast mugavalt, sest takistused väsitavad teinekord rohkem kui arvata oskad. Ära kunagi ütle endale, et ma ei lähe seda takistust proovima, kuna see on liiga raske või keeruline. Need kosmonaudid, mida asenduseks teha lastakse, väsitavad sind veel rohkem kui pingutus takistusel!
Kuldosalejaks saamine on imelihtne – lihtsalt tule kohale ja naudi! Ja nii 20 korda!
Kõik saab alguse esimesest sammust. Tule sammu koos meiega Vägilase jooksudel!